Projektant wnętrz kontra dekorator wnętrz – czy wykonują tę samą usługę?

Być może nie masz czasu ani ochoty na przebudowę salonu, sypialni, kuchni, łazienki lub salonu wystawowego swojej firmy i jesteś gotowy zatrudnić kreatywnego profesjonalistę. Szukasz projektanta wnętrz lub dekoratora wnętrz? Jeśli o to chodzi, czy obaj robią to samo i czy ma znaczenie, kogo zatrudnisz?

W świecie projektowania i dekoracji wykonywane usługi to nie to samo. Podczas gdy dekorator może mieć ogromne doświadczenie i wiedzę w doborze kolorów, mebli, akcentów i tekstur, które wydobywają prawdziwego ciebie, projektant może zrobić to samo. Jednak projektant często ma kreatywny talent do pracy ze strukturami architektonicznymi w budynku lub przestrzeni życiowej, której nie ma dekorator.

Jeśli wszystko, co chcesz zrobić, to profesjonalna pomoc w wybraniu nowej kolorystyki tkanin i pomalowanych ścian, prawdopodobnie lepiej będzie zadzwonić do dekoratora wnętrz.

Z drugiej strony, nawet jeśli myślisz, że wszystko, co chcesz zrobić, to zmienić kolory i tkaniny w pokoju, projektowanie wnętrz online może spojrzeć na przestrzeń i zobaczyć o wiele więcej możliwości, o których nigdy nie marzyłeś, gdybyś nie wezwałeś go i nie rozmawiałeś z nim w swoim domu lub biurze.

Innym porównaniem, które pomoże ci zrozumieć różnicę między projektantem a dekoratorem, byłoby porównanie neurochirurga z pediatrą. Chociaż obaj specjaliści zajmują się medycyną, ich umiejętności są dość skoncentrowane na wykonywaniu swoich usług.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Projektantów Wnętrz (ASID) projektant bardziej koncentruje się na całościowym obrazie przestrzeni, niż tylko na ulepszeniach wizualnych lub otoczenia.

Projektanci wnętrz mają talent do przewidywania, kiedy przebudowa poprawi i powiększy przestrzeń, co wymaga gruntownej znajomości konfiguracji ścian, hydrauliki, prac elektrycznych, oświetlenia, zatrudniania ekip budowlanych oraz doboru wysokiej jakości materiałów budowlanych i osprzętu, a także wiedzy, jak przebuduj pokój lub kilka pokoi. Dlatego projektanci wnętrz wymagają specjalnego przeszkolenia i rzeczywistego doświadczenia w projektowaniu projektów dla wielu sytuacji i środowisk.

Ponadto dekoratorzy wnętrz często bardziej koncentrują się na wyborze tkanin, wykończeń, wyposażenia, akcesoriów i oświetlenia. Dlatego jeśli chcesz całkowicie przerobić swój salon lub pokój rodzinny, a następnie powiększyć swoją przestrzeń życiową, dodając ścianę na domowe biuro, będziesz chciał zatrudnić projektanta wnętrz. Jeśli jednak chcesz tylko wprowadzić kilka subtelnych zmian i dodać teksturę lub malowidła ścienne do ścian, lepiej wydać pieniądze na dekoratora wnętrz.

Teraz, gdy znasz różnicę między projektantem a dekoratorem, nie powinieneś czuć się onieśmielony przez profesjonalistów, którzy pomogą ci przedefiniować i przeprojektować twoją przestrzeń życiową. Przeprowadzenie badań i zdobycie wiedzy potrzebnej do podjęcia mądrej decyzji o zakupie to połowa sukcesu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *